Pirmieji kūdikio gyvenimo metai pasižymi sparčiais vystymosi pokyčiais. Kartais šiuos pokyčius gali lydėti funkciniai virškinimo sistemos simptomai, tokie kaip verkimas, atpylimas, kurių negalima paaiškinti kaip struktūrinių ar biocheminių sutrikimų. Vienas iš dažniausių ir anksčiausiai pasireiškiančių funkcinių virškinimo trakto sutrikimų, pabloginančių tiek paties kūdikio būklę, tiek psichologinį klimatą šeimoje, – tai kūdikių diegliai. Kūdikių diegliai nekelia pavojaus kūdikio sveikatai, tad jei tėvai turi pakankamai žinių apie juos ir tinkamai reaguoja į verkimą, išvengiama nuolatinio emocinio streso ir nereikalingo gydymo. Supratimas apie kūdikių dieglius, juos įtakojančius veiksnius, tokius kaip mityba, žarnyno mikrobiotos pokyčiai pirmaisiais gyvenimo mėnesiais bei mikrobiotos–žarnyno–smegenų ašies vaidmuo kūdikių dieglių patogenezėje, nuolat gerėja.
Straipsnio autorė:
Doc. dr. Rūta Rokaitė,
LSMU MA Vaikų ligų klinika
Gimdymas turi didžiulę įtaką vaiko žarnyno mikrobiotos formavimuisi. Kūdikių, kurie gimsta po cezario pjūvio operacijos, žarnyno mikrobiota skiriasi nuo natūraliai gimusių kūdikių žarnyno mikrobiotos [1]. Dėl šios priežasties atlikus cezario pjūvį gimę kūdikiai yra labiau linkę sirgti infekcijomis ar kitomis ligomis, dažniau būna alergiški. Įtakos kūdikio žarnyno mikrobiotos susidarymui taip pat turi žindymas. Kai mama po cezario pjūvio operacijos negali žindyti kūdikio, išeitis – simbiotiniai mišiniai su prebiotikais ir probiotikais [2].
Straipsnio autorė: gyd. Norvilė Jotautaitė
1-asis mokslinis HiPP simpoziumas dėl ekologiško maisto
Nuo 20 a. pradžios, kai pradėjo vystytis ekologiškumo idėja, buvo nueitas ilgas kelias. Šiandien ekologinis žemės ūkis vertinamas kaip tvaresnė alternatyva įprastam ūkininkavimui, kuris siejamas su aplinkos taršos didėjimu, dirvožemio derlingumo ir biologinės įvairovės mažėjimu, taip pat laikomas vienu iš pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltiniu. Tai pagrįsta moksliniais įrodymais, kuriuos išsakė tarptautiniai ekspertai pirmajame moksliniame HiPP simpoziume dėl ekologiškų maisto produktų.
Naujagimių, gimusių atlikus cezario pjūvį, skiriasi žarnyno kolonizavimas mikroorganizmais nuo natūraliai gimusių naujagimių, o taip pat skiriasi ir jų žarnyno mikrobiotos. Po cezario pjūvio gimusių naujagimių žarnyne pastebėta mažiau žarnyno bakterijų bei mažesnė jų įvairovė. O tai sutrikdo imuninės sistemos brendimą, todėl padidėja infekcijų rizika.
Mityba pirmaisiais gyvenimo metais yra labai svarbi vėlesnei vaiko sveikatai. Motinos pienas yra geriausias kūdikių mitybos šaltinis [1], o pieno mišiniai kūdikiams yra rekomenduojama alternatyva, kai mama dėl tam tikrų priežasčių negali maitinti savo pienu. Ožkų pieno pagrindu gaminami mišiniai kūdikiams yra palyginti nežinoma karvių pieno mišinių kūdikiams alternatyva, tačiau jau 2012 metais patvirtinta Europos maisto saugos tarnybos bei Pasaulio sveikatos organizacijos [2]. Daugelyje šalių, įskaitant Naująją Zelandiją, Australiją ir Taivaną, ožkų pieno mišiniai naudojami daugiau nei 10 metų [3]. Ypatinga ožkų pieno ypatybė yra ta, kad jame natūraliai yra daug A2 beta kazeino, kuris struktūriškai panašus į beta kazeiną, esantį motinos piene. Virškinimo fermentai jį suskaido lengviau, todėl ožkų pieno mišiniai yra lengviau virškinami.
Pastaraisiais dešimtmečiais daugėjant alergiškų maistui vaikų, imta ieškoti priežasčių ir būdų užkirsti kelią alergijos išsivysytmui. Atliekami šios srities tyrimai leidžia vis geriau suprasti vadinamąjį atopinį maršą nuo kūdikystės iki paauglystės, įskaitant genetinius, aplinkos ir gyvenimo būdą lemiančius veiksnius.
Folatai yra būtini RNR ir DNR sintezei, taigi ir ląstelių dalijimuisi bei audinių augimui. Todėl sveikas vystymasis ir augimas, ypač nėštumo metu ir kūdikystėje, labai priklauso nuo tinkamos folato formos. L-5-metiltetrahidrofolatas (5-MTHF) yra vyraujanti bioaktyvi folio forma motinos piene. Todėl Metafolin®*, kaip 5-MTHF kalcio druska, yra tinkama naudoti pieno mišiniuose. Šio junginio, skirtingai nuo sintetinės folio rūgšties ar kitos folato formos, nereikia metabolizuoti iki pirminės bioaktyvios stadijos, todėl organizmui greitai prieinamas.
Metafolin® saugumą ir tinkamumą pieno mišiniuose patvirtinta klinikinis tyrimas.
Normaliam vaiko vystymuisi palaikyti būtini folatai. Tai ypač svarbu moterims, kurios ruošiasi nėštumui bei jau besilaukiančioms. Moksliniai tyrimai rodo, kad vartojant pakankamai folatų galima išvengti nervinio vamzdelio formavimosi sutrikimų. Tiesiogiai vartojamo 5-metiltetrahidrofolato (5-MTHF; Metafolin ® formoje) efektyvumas ir saugumas minėtais atvejais yra dokumentuotas.