Užsisakyk naujienlaiškį ir
gauk 10% pirmam pirkimui. Prenumeruoti
gauk 10% pirmam pirkimui. Prenumeruoti
Moterys, kurioms buvo atliktas cezario pjūvis, turi atsigauti ir po paties gimdymo, ir po pilvo operacijos. Kiekvienos moters pogimdyminis laikotarpis yra individualus, jis gali skirtis priklausomai nuo amžiaus, fizinių duomenų ir daugelio kitų dalykų.
Bendradarbiaujant su akušerėmis parengėme keletą patarimų, kurie padeda greičiau atsigauti po cezario pjūvio operacijos ir pogimdyminį laikotarpį padaro lengvesnį.
Moteris turi stengtis pradėti judėti kuo anksčiau, nes tai padeda išvengti giliųjų venų trombozės.
Iki atsikeliant iš lovos pradėkite daryti paprastus kojų judesius: lenkite pėdą per čiurnos sąnarį į save ir nuo savęs, pasukite ratu į abi puses. Tokiu būdu pagerinsite kraujotaką, kuri labai svarbi po operacijos. Kartokite maždaug po 10 kartų kas valandą.
Kaip lengviau atsikelti iš lovos? Gulint ant nugaros, sulenkite kojas per kelius: truputį kilstelkite klubus, pasiverskite ant šono, iš lėto leiskite kojas nuo lovos krašto ir atsargiai sėskitės. Truputį pasėdėkite, pajudinkite kojas. Nuleiskite kojas ant žemės ir neskubėdama atsistokite. Stovėkite kaip galima tiesiau. Iš pradžių jausis tempimas siūlės srityje, tačiau visa tai su laiku praeis.
Pajudėkite, kai tik apsiprasite stovėti. Kiekvieną kartą atsikelti bus lengviau. Palengva didinkite pasivaikščiojimo atstumą ir laiką. Priklausomai nuo taikytos nejautros ir bendros būklės moteris gali pradėti vaikščioti po 8-12 val. ar paros.
Judėjimas ir vaikščiojimas pradžioje gali būti skausmingas. Paprašykite savo gydytojo jums tinkančio skausmą malšinančio vaisto. Po cezario pjūvio, skausmui pjūvio srityje malšinti, vaistų gali prireikti 1-2 savaites.
Kūdikiams, gimusiems po cezario pjūvio, žindymas yra ypač svarbus. Tačiau, priklausomai nuo nejautros, kuri buvo atlikta darant cezario operaciją, tipo, pieno laktacija gali šiek tiek vėluoti.
Kaip ir po natūralaus gimdymo, kūdikio nereikia versti iš karto apžioti spenelį, bet leisti jam nurimti ir priprasti: užuosti mamą, prisiglaudus prie jos išgirsti jam pažįstamą mamos širdies plakimą ir kvėpavimą, paskui pajusti pirmąjį norą valgyti, kuris įprastai pasireiškia seilių pasirodymu. O tada jau ir burna priglusti prie krūties.
Kuo greičiau pradėti žindyti po cezario pjūvį operacijos yra taip pat naudinga, kaip ir pagimdžius natūraliai. Tai skatina naujo pieno gamybą krūtyse, o dėl spenelių dirginimo pagausėjęs hormonas oksitocinas stimuliuoja ne tik pieno gamybą ir tekėjimą, bet ir spartesnį gimdos susitraukimą bei jos gijimą.
Tam, kad gimda atsistatytų ir jos dydis grįžtų į buvusią prieš nėštumą, gimda susitraukinėja. Šie susitraukimai gali būti ypač jaučiami, kai maitinsite krūtimi. Mat žindant kūdikį organizme išsiskiria oksitocinas - hormonas, kuris taip pat stimuliuoja gimdos susitraukimus. Dėl cezario operacijos pjūvio žaizdos, šie spazmai gali būti skausmingesni.
Po operacijos galite jausti pilvo pūtimą. Jis gali būti skausmingas kol nepasišalins dujos. Lengvas kvėpavimas pilvu: įkvepiant per nosį pilvas švelniai pakyla ir nusileidžia iškvepiant per burną (kartoti 5 kartus), gali palengvinti tą nemalonų jausmą. Venkite produktų, kurie skatina pilvo pūtimą.
Po cezario pjūvio operacijos rekomenduojama dėvėti laisvesnius drabužius, kurie nespaudžia pilvo ir netrina pjūvio vietos. Pirmomis dienomis po gimdymo rekomenduojama nešioti naktinius marškinius, nėščiosios ar kitus laisvai krentančius ir judesių nevaržančius drabužius.
Pogimdyminiu laikotarpiu - maždaug šešias savaites po gimdymo - nerekomenduojama kelti sunkių daiktų ar daryti kitus fizinius pratimus. Svarbu, kad pjūvis galėtų užgyti ir pilvo raumenys bei dubens dugnas pilnai stabilizuotųsi.
Galite atlikti nesunkius namų ruošos darbus (pvz., maisto ruošimas), tačiau pirmas 6-8 sav. venkite kelti daiktus, kurie yra sunkesni už Jūsų kūdikį. Bendras patarimas – nekelkite daikto, jei jį keliant sulaikomas kvėpavimas.
Vaikščiokite. Pirmą savaitę pradėkite nuo trumpų atstumų (apie 10 min.) lygioje vietovėje. Palaipsniui ilginkite atstumą, lygią vietovę keiskite į įvairesnę. Svarbu, kad vaikščiodama jaustumėtės gerai.
Lengvus pratimus, galite pradėti daryti ketvirtą – šeštą savaitę po gimdymo. Tačiau tai darykite tik leidus gydytojai ar Jus prižiūrinčiai akušerei. Svarbu sportuojant nedaryti staigių judesių, pratimai turi būti lengvi ir fiziškai ne per sunkūs. Jei sportuojant pajaučiate skausmą – nedelsiant nutraukite pratimus.
Darykite pratimus dubens dugno raumenims. Nėštumo metu jie patyrė didelį krūvį, todėl labai svarbus jų palaikymas. Jeigu nežinote, kaip tai daryti, pasitarkite su kineziterapeutu.
Tik maždaug po 12 savaičių Jūsų kūnas bus pasiruošęs lengvoms ištvermės treniruotėms. Rekomenduojama vengti kontaktinių sporto šakų, taip pat užsiėmimų, kurių metu šokinėjama ar keliami svoriai.
Mėlynai-violetinės ir gelsvai žalios mėlynės aplink pjūvio vietą paprastai išnyksta per kelias dienas. Jei pastebėjote patinimą, paraudimą ar siūlės plyšimą, būtinai paprašykite mediko apžiūrėti siūlę. Pjūvio vietą švelniai prilaikykite su servetėle ar rankšluostuku, kai norite čiaudėti, juoktis ar pasituštinti.
Siūlė gali būti skausminga. Ją būtina prižiūrėti antiseptinėmis priemonėmis kiekvieną dieną. Siūlai paprastai ištraukiami septintą parą po operacijos, tačiau dar kurį laiką gali būti jaučiamas tirpimas arba dilgčiojimas aplink randą.
Pasitarkite su kineziterapeutu, kaip vėliau randą galima masažuoti.
Pogimdyminiu laikotarpiu moteris turi atsistatyti ne tik fiziniškai, bet ir psichologiškai.
Nėštumas, gimdymas, o vėliau ir vaiko žindymas bei priežiūra iš moters pareikalauja daug fizinių ir psichologinių jėgų. Naujo nario atėjimas į šeimą gali sukelti ne tik džiaugsmo, bet ir rūpesčių.
Ypač daug streso moteriai sukelia neplanuotas gimdymas, atliekant cezario pjūvį. Specialistai rekomenduoja pogimdyminiu laikotarpiu atsiverti artimam žmogui apie savo jausmus ir išgyventą patirtį.
Jeigu įtariate, kad Jums psichologiškai šis laikotarpis yra sudėtingas, rekomenduojama kreiptis į specialistus - tai geriausias dalykas, ką moteris gali padaryti ne tik dėl savęs, bet ir dėl gimusio kūdikio bei visos šeimos gerovės.
Lygiai kaip po natūralaus gimdymo, taip pat ir po Cezario pjūvio operacijos, lytinius santykius rekomenduojama pradėti ne ankščiau kaip 4-6 sav. po gimdymo. Priimant sprendimą rekomenduojama atkreipti dėmesį į kelis aspektus: išskyras iš gimdos ir pjūvio žaizdos gijimą.
Pirmomis dienomis išskyros būna gana gausios, kraujingos, vėliau jos pradeda šviesėti, kol tampa balkšvos. Kiekvienos moters organizmas yra individualus. Tai gali tęstis nuo 2 iki 4 savaičių, tačiau gali išnykti maždaug ir po dviejų mėnesių.
Taip pat svarbu įsivertinti pjūvio žaizdos gijimą - lytinius santykius rekomenduojama atnaujinti tuomet, kai žaizda visiškai užsitraukė, o šašai nukrito.